Iwate 岩手 Japonsko - přehled

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou

Iwate 岩手

Prefekturální město: Morioka 盛岡
Velikost prefektury: 15 278 km² (druhá největší japonská prefektura)
Počet obyvatel: 1,4 mil.
Hustota obyvatel: 90 / km²
Podíl na japonském HDP: 0.91%
Symbol prefektury je zrcadlící se skála na tmavozeleném podkladě Ptákem prefektury je bažant; kidži キジ
Rybou prefektury je losos atlantický; nanbusake 南部さけ; lat.: Salmo salar
Stromem prefektury je borovice hustokvětá; nanbuakamacu 南部赤松; lat.: Pinus densiflora
Květinou prefektury je pavlovnie plstnatá; kiri キリ; lat.: Paulownia tomentosa
Internetové stránky: http://www.pref.iwate.jp

    Prefektura Iwate se nachází v severní části ostrova Honšú a patří do oblasti Tóhoku. Prefekturálním městem je Morioka. Prefektura Iwate sousedí na severu s prefekturou Aomori, na západě s prefekturou Akita a na jihu s prefekturou Mijagi. Na východní straně prefektury se nalézá malebné pobřeží Tichého oceánu.
    Přestože je Iwate poměrně hornatou prefekturou a s rozvinutým zemědělstvím, které vyrobí více, než se prefektuře spotřebuje. Zdejší moře je proslaveno jedlými řasami. Hojně se zde pěstují a zpracovávají řasy kombu a wakame. Řas wakame se zde vyprodukuje nejvíce v Japonsku. V Iwate je také zastoupený průmysl. Ve městě Kanegasaki se nalézá továrna firmy Toyota, která produkuje 250 000 aut ročně.
    Téměř celé pobřeží je lemováno malebnými ostrůvky a zátokami a tvoří Národní park Rikučú (Rikučú kokuricu kóen 陸中国立公園).
    Mezi nejznámější turistické památky prefektury Iwate patří město Hiraizumi 平泉. Toto město se nalézá ve vnitrozemí v jižní části prefektury. Během období Heian bylo Hiraizumi sídelním městem klanu Fudžiwara, který prosperoval ze zlatých dolů. V Hiraizumi a jeho okolí se dochovalo mnoho buddhistických klášterů a šintoistických svatyň. Nejvýznamnější je klášter Čúsondži. Ve zlaté síni tohoto kláštera se nacházejí mumie členů rodu Fudžiwara. Oltář a jeho příslušenství je zdobené lakem, bronzem a zlatem. Zdejší výzdobdoba patří mezi nejvýznamnější památky období Heian. Klášter Čúsondži navštívil a ve své knize ,,Úzká cesta do vnitrozemí - Oku no hosomiči‘‘ zmínil známý japonský básník Bašó. Hiraizumi usiluje o zapsání na seznam kulturních památek světového dědictví UNESCO.
    Mezi známé tradiční výrobky prefektury Iwate patří zejména litinové konvice tecubin 鉄瓶a ostatní výrobky z litiny, které se tradičně vyrábějí v Morioce.
    Narodil se a většinu života zde strávil spisovatel Mijazawa Kendži. Také Nitobé Inazo, autor knihy Bušido, pocházel z dnešní prefektury Iwate.
    11.3. 2011 zasáhlo východní oblast Tóhoku nejslilnější zemětřesení v moderních japonských dějinách. Postižené bylo celé východní pobřeží Japonska. Pobřeží prefektur Mijagi宮城県Fukušima 福島県Aomori 青森県 a Iwate 岩手県 bylo zdevastované cunami. Při této katastrofě zmizely z povrchu země celé vesnice a čtvrti měst.

Mapa prefektury Iwate


  • Symbol prefektury
  • Národní park Rikučú
  • Národní park Rikučú
  • Slavnosti sněhu
  • Slavnosti sněhu
  • Litinové konvice
Reklama