Bonsai 盆栽
Bonsai (v češtině je také přípustný zkomolený tvar Bonsaj) znamená v překladu 10 000 let. Podobně jako mnoho jiných uměleckých směrů i umění Bonsai bylo převzaté z Číny. V Japonsku došlo k jeho rozvoji a obohacení. Bonsai je umění pěstování a tvarování miniatur stromů nebo keřů, ke kterému neodmyslytelně také patří vytváření miniaturních přírodních scenérií.
U bonsaie je také důležité plné zachování vegetačního cyklu. Bonsai tedy musí kvést, nést plody a na zimu opadávat, tak jako tyto cykly probíhají u normálního stromu. K bonsaistickému umění neodlučně také patří volba vhodné misky, správné umísťění stromku nebo keře a zvolení vhodného okolního prostředí tak, aby vznikla co nejpůsobitější scenérie. Často tvoří doplněk bonsaie kámen, jež znázorňuje skalisko, které je obepnuté kořenem. Tento způsob úpravy navozuje dojem, že bonsai vyrůstá ze skaliska.
Vlastní bonsai je pak tvarovaná většinou do některého z tradičních tvarů. Oblíbený je například tvar vychřici vzdorující borovice. Předobrazem tohoto tvaru je skutečná borovice, která roste v Číně v provincii ve Žlutých Horách.
HRDLIČKOVÁ, Věna and Hrdlička, Zdeněk : Čajová zahrada. In: Zahrádkář. No. 1 (1985), OKAKURA, Kakuzó : Kniha o čaji. (Přel.: Horáková, Dita) ; Horáková, Dita. autor doslovu. Čajové putování Tenšina Okakury ; 1. vyd. Praha : Brody, 1998 ; 96 s. brož. orig. The Book of Tea by Okakura Kakuzó. DUFEK, Ota : Téma: ČaJ. In: Kokoro. (1995/96 zima), 12-17 s. KAWASUMIOVÁ, Darja : Západní křesťanská kultura a japonský čajový obřad: Čajový obřad jako jedna z podnětných forem společenského dialogu v postmoderně, Universita Karlova 1999. | |
www.bonsai-dnes.cz | |