Šinkansen 新幹線 Japonsko - přehled

Navigace

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou

Šinkansen 新幹線    Šinkansen je díky svému prvenství v uvedení do provozu nejznámější kolejovou rychlodráhou na světě. První trať pro rychlovlak šinkansen byla postavená v roce 1964 k příležitosti konání olympijských her v Tokiu. Trať Tókaidóšinkansen vedla z Ósaky do Tokia a nejvyšší rychlost vlaků s číselným značením 0, nazvaných Kodama byla 210 km/h. V roce 1985 byl na stejné trati uveden nový typ vlaků s číselným značením 100, nazvaných Hikari, nejvyšší rychlost těchto vlaků byla 220 km/h. Po modelové změně vlaků v roce 1992 došlo k nasazení vlaků s číselným značením 300 nazvaných Nozomi, jejichž nejvyšší rychlost byla 270 km/h. Dnešní nejnovější model s číselným značením 300X, jezdící na trati Sanjó mezi městy Ósaka a Hakata dosahuje rychlosti 350 km/h. Při testech však dosáhl nejvyšší japonské rychlosti 443 km/h.
    Po vybudování první trati Tókaidó v roce 1964 byly postupně otevírány nové tratě. V současné době je v Japonsku na ostrovech Honšú a Šikoku provozováno 8 šinkansenových tratí o celkové délce téměř 2700 km.


    Tratě šinkansen jsou vybudované odděleně od ostatních tratí a komunikací, takže nikde nedochází k přímému křižování s jinými železničními nebo silničními tratěmi. Od ostatních japonských železnic se liší i rozchodem kolejí, který je u tratí šinkansen stejný jako u nás 1435 mm. Ostatní japonské dráhy mají rozchod menší. Trať je z bezpečnostních a hlukových důvodů od okolí oddělená plotem nebo zdí. Na nádražích, která jsou společná s japonskou státní železnicí JR (Japanese Railways) má šinkansen oddělené nástupiště, turnikety i systém prodeje lístků.
    Původně byly vlaky jednopatrové, avšak na trati Tóhoku od roku 2009 jezdí i dvoupatrový typ rychlovlaku.

YouTube poslední jízda prvního modelu č.0


YouTube prezentace modelu č.500


YouTube prezentace modelu č.700


Wikipedie: heslo Šinkansen
  • Hikari
  • Hikari
  • Hikari
  • Nozomi
  • Hikari a Nozomi
  • Nozomi
  • Nozomi
Reklama