Okinawa 沖縄 Japonsko - přehled

Navigace

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou

Okinawa 沖縄

Prefekturální město: Naha 那覇
Rozloha: 2 271 km²
Počet obyvatel: 1,3 mil.
Hustota obyvatelstva: 580 / km²
Květinou je zarděnice pestrá; lat.: erythrina variegata
Stromem je pínie; lat.: pinus luchuensis
Ptákem je datel okinawský; lat.: sapheopipo noguchii
Internetové stránky prefektury: www.pref.okinawa.jp

Prefekturální město: Naha 那覇
Rozloha: 2 271 km²
Počet obyvatel: 1,3 mil.
Hustota obyvatelstva: 580 / km²
Květinou je zarděnice pestrá; lat.: erythrina variegata
Stromem je pínie; lat.: pinus luchuensis
Ptákem je datel okinawský; lat.: sapheopipo noguchii
Internetové stránky prefektury: www.pref.okinawa.jp

    Souostroví Rjúkjú je nejjižnější a nejteplejší částí Japonského souostroví. Největší ostrov se jmenuje Okinawa a byla po něm pojmenovaná prefektura spravující jižní část souostroví (ostrovy na sever od hlavního ostrova spravuje prefektura Kagošima). Souostroví Rjúkjú se rozkládá v pásu dlouhém 685 km a je tvořeno 65 subtropickými ostrovy, avšak obydleno je pouze 20 ostrovů.
    Na Okinawě se od pradávna mísila Japonská a Čínská kultura, jsou zde však patrné i vlivy z jihovýchodní Asie. Souostroví Okinawa bylo do 19. století královstvím nazývaným Království Rjúkjú. Královské sídlo se nacházelo ve městě Šuri. Rjúkjú spadalo do sféry japonského vlivu, a proto měli od 17. století místní králové omezenou moc. V roce 1853 si vynutil americký komodor Perry vstup do přístavu Tamari v Naze a vynutil si prolomení izolace Japonska. Už tehdy Japonci považovali Okinawu za součást svého území.
    V roce 1879 byl král sesazen a souostroví Okinawa bylo připojeno k Japonskému císařství. Šlo o první územní zisk v novodobých japonských dějinách.
    Na konci II. světové války se na Okinawu vylodili americké jednotky. Boj o Okinawu trval od 1. dubna do 22. června 1945, během těchto tří měsíců zahynulo 12 250 Američanů a na 200 000 Japonců, z nichž mnozí spáchali sebevraždu. Boj o Okinawu patří k nejkrvavějším bojům II. světové války. Místa krvavých bojů se nacházejí jižně od správního města Nahy. V této lokalitě můžeme navštívit bývalé podzemní velitelství japonského námořnictva, muzeum bojů a četné památníky obětem bojů.
    Okinawa byla od konce II. Světové války v roce 1945 až do roku 1972 okupovaná USA, dodnes je na Okinawě velká vojenská základna USA, která zabírá cca 20% území Okinawy a její ekonomický vliv na HDP prefektury Okinawa činí cca 10%.
    Na Okinawě se nachází zříceniny hradů království Rjúkjú, nazývaných Gusuku. Devět těchto zřícenin bylo pro svou jedinečnost zapsáno na seznam památek kulturního dědictví UNESCO.

    Ženy z Okinawy žijí nejdéle z celého Japonska. Dožívají se průměrně 86,88 let (celojaponský průměr je 85,75 let). Zajímavostí je, že muži z Okinawy se průměrně dožívají pouze 77,64 let. Nedosahují tak ani celojaponského průměru 77,71 let. Na Okinawě je také druhý největší rozdíl mezi průměrnou délkou života žen a mužů, který činí 8,23 let (největší je v prefektuře Aomori 8,53 let).
    Ze zemědělských plodin je nejvýznamnější cukrová třtina. Chuťově zajímavé jsou hořké plody gója a řasy umi no budó 海の葡萄 (mořské hrozny). Vyhlášenou pochoutkou je zdejší vepřové maso, kterého obyvatelé Okinawy konzumují nejvíc v Japonsku.Mapa prefektrury Okinawa
BUČINSKÁ, Stanislava : Problematika amerických vojenských základen na Okinawě, Universita Karlova 1980.

VASILJEVOVÁ, Zdeňka : Operace Okinawa.
In: Nový Orient. Vol. 40, No. 6 (1985), )

  • Naha
  • Trosky hraduNakijin
  • Trosky hradu Šuri
  • Gója
  • Rybí trh
  • Korály
  • Korály
  • Trosky hradu Zakimi
Reklama