Kjúšú 九州 Japonsko - přehled

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou

Kjúšú 九州    Ostrov Kjúšú 九州 má rozlohu 36 731 km², žije na něm 14,5 mil. obyvatel a dělí se na 7 prefektur: Fukuoka 福岡県Saga 佐賀県Nagasaki 長崎県Óita 大分県Kumamoto 熊本県Mijazaki 宮崎県 a Kagošima 鹿児島県.


    Kjúšú je po ostrovech Honšú 本州 a Hokkaidó třetím největším japonským ostrovem. Geograficky se dělí na severní, střední a jižní Kjúšú. Celý ostrov je hornatý s několika planinami při pobřeží. Hory jsou vulkanického původu, nachází se zde mnoho horkých pramenů a několik aktivních sopek. Na Kjúšú, v prefektuře Kumamoto 熊本県, se také nachází nejvyšší japonská činná sopka Aso 阿蘇山, dosahující výšky 1592 m, která má zároveň největší kráter na světě měřící po obvodu 120 km. Podnebí je subtropické a bohaté na srážky.
    Na Kjúšú převládá lehký průmysl, zemědělství a rybolov. Hlavními zemědělskými plodinami jsou rýže, batáty, citrusové plody a čaj. Těžký a chemický průmysl je soustředěn v severní části ostrova. Kjúšú bylo odedávna spojnicí Japonska s okolním světem především s Koreou a Čínou. Na Kjúšú také přistáli v první polovině 16. století první Evropané. S ostrovem Honšú je spojeno silničním mostem a železničním tunelem, kterým vede trať rychlovlaku šinkansen nazvaná Sanjó šinkansen.Mapa ostrova Kjúšú


Reklama