Jakuza Japonsko - přehled

Navigace

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou

Jakuza    Jakuza やくざ, nebo ヤクザ je japonská zločinecká organizace. Oficiálně se v japonštině se slovo Jakuza nepoužívá. Média dávají přednost označení暴力団 Bórjokudan, neboli násilnická skupina. Jakuza je striktně hierarchicky organizovaná. V jejím čele stojí tzv. ojabun 親分 hlava rodiny, podřízení se nazývají kobun 子分 děti.
    V současnosti v Japonsku působí 5 hlavních skupin, řídících okolo 1500 klanů. Největší skupinou je Jamaguči-gumi 山口組, která byla založená v roce 1915, je v ní více jak 800 klanů s celkovým počtem 55000 členů. Jamagučigumi je největší skupinou. Druhou největší skupinou je Sumijoširengó 住吉連合 která má ve 277 klanech okolo 20000 osob, Podobně velká je Inagawakai 稲川会 s 15000 členy ve 313 klanech. Ajukotecukai má 7000 členů ve 100 klanech a Tóakai, která je složená především z etnických Korejců, čítá 5400 členů rozdělených v 10 klanech.


    Jakuza, stejně jako jiné zločinné organizace, má příjmy z nekalých obchodů, vydírání, spekulací. Vlastní herny pačinka, organizuje obchod s pornografií a prostituci. Poplatky Jakuze také odvádějí stánky s občerstvením a dárky, které se účastní japonských festivalů a svátků. Příslušníci Jakuzy bývají často potetovaní. Většinou se jedná o velkoplošné tetování zad nebo celého těla japonskými tradičnímy motivy. Dalším, avšak méně častým znakem příslušníka Jakuzy je odříznutý článek prstu, nejčastěji malíčku. Rituál odříznutí se jmenuje jubicume 指詰めa jedná se vyjádření loajality a oddanosti. Původně si odřezávali články prstů gembleři, kterým se nedostávlo peněz, odříznutý článek prstu tak byl jakousi satisfakcí pro výherce. Japonská společnost Jakuzu neakceptuje a její členy diskriminuje. Například do mnoha veřejných lázní mají potetovaní vstup zakázán.

Tetování Jakuzy

TOMÁŠKOVÁ, Alice: Strýček Takajama rozdává dětem dárky (aneb jakuza slaví Nový rok) iHNED/blog

TENDO, Šóko : Ve stínu jakuzy. (Přel.: Vašková, Kateřina) ; 1. vyd. Líbeznice : Víkend, 2010 ; 240 s. váz, orig. Yakuza moon.

TERZANI, Tiziano : Jsme dědicové samurajů 1.
In: 100+1 zahraničních zajímavostí.

TERZANI, Tiziano : Jsme dědicové samurajů 2.
In: 100+1 zahraničních zajímavostí.

Zabijáci z Jakuzy.
In: Esquire. No. 4 (Duben 1995 ), s. 72-77.

  • Potetovaným vstup zakázán
  • Potetovaným vstup zakázán
  • Potetovaným vstup zakázán
  • Potetovaným vstup zakázán
Reklama