Kamikaze 神風 Japonsko - přehled

Navigace

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou

Kamikaze 神風    Název Kamikaze vznikl na konci 13. století, kdy se dvakrát pokusil obsadit Japonsko Čingischánův vnuk Kublaj. V obou případech stála za neúspěchem vojenských výprav bouře. Vítr pak vlivem šintoistického náboženství získal božskou podobu. Božský vítr kamikaze 神風byl proto uctíván jako ochránce Japonska. Tento název byl potom za II. světové války japonskou válečnou propagandou zneužit pro název sebevražedných jednotek, které měly podobně jako obě bouře ochránit Japonsko před prohrou a invazí armády USA.

    Sebevražedné jednotky byly oficiálně zformovány v roce 1944, tedy v období kdy Japonsko válku již prohrávalo. Cílem jednotlivých sebevražedných útoků bylo napáchat co největší škodu nepřátelské armádě USA. Původně byly zformovány letecké jednotky kamikaze, pro které se vyráběla i miniaturní letadla - bomby. Tato malá letadélka napěchovaná výbušninou byla zavěšena pod bombardérem, který je dopravil k nepřátelskému cíli a vypustil. Pilot kamikaze měl pak za úkol doletět a narazit co nejpřesněji do nepřátelského cíle. Později byla myšlenka sebevražedných útoků rozšířena i na jiné než letecké jednotky. Existovaly tak sebevražedné čluny, miniponorky, žabí muži apod.
    Sebevražedné útoky jsou odsouzení hodné, faktem zůstává, že k sebevražedným útokům docházelo i na straně spojeneckých armád. Japonské vojenské velení dalo na rozdíl od spojeneckých armád sebevražedným útokům řád. Celou myšlenku nábožensky a ideologicky podpořilo, vytvořilo a cvičilo za tímto cílem speciální jednotky. Podobně postupují v současnosti islamističtí radikálové, s tím rozdílem, že sebevražedných atentátníků začali systematicky používat i k útokům.

Rekviem za Kamikaze

IVANKIN, A. : Poslední kamikaze.
NITOBÉ, Inazo : Duše Japonska: Bušido.
NOVOTNÝ, Josef : Causa Kamikaze.
O'NEILL Richard: Sebevražedné jednotky. ; Praha : Mustang 1995 ; ISBN 80-7191-048-1
YAMAMOTO, Akiro : Kamikadze.

Wikipedie – heslo Kamikaze

  • Foto není
  • Foto není
  • Foto není
Reklama