Akita 秋田 Japonsko - přehled

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou

Akita 秋田

Prefekturální město: Akita 秋田
Velikost prefektury: 11 612 km² (6. největší japonská prefektura)
Počet obyvatel: 1,2 mil.
Hustota obyvatel: 101 / km²
Ptákem prefektury: bažant měděný; lat.: Phasianus soemmerringii
Stromem prefektury je kryptomérie japonská; lat.: Cryptomeria japonica
Květinou prefektury je devětsil japonský; lat.: Petasites japonicus
Internetové stránky: www.pref.akita.jp

    Prefektura Akita se naléza v severní části ostrova Honšú a patří do oblasti Tóhoku. Akita přiléhá západní stranou k Japonskému moři, na severu sousedí s prefekturou Aomori, na východě s prefekturou Iwate, na jihu s prefekturou Mijagi a na jihozápadě krátce s prefekturou Jamagata.
    Klima prefektury Akita je charakteristické dlouhou zimou a krátkým létem. Na pobřežní části Akity v během zimy moc nesněží, avšak zima ve vnitřní části Akity je charakteristická velikým množstvím sněhu.
    Na severu prefektury, na rozhraní s prefekturou Aomori, se nalézá zalesněné pohoří Širakami, které bylo zapsáno mezi biosférické rezervace UNESCO. Ve středu západní strany, na rozhraní s prefekturou Iwate, se nalézá Národní park Hačimantai. Ten je tvořen sopečným pohořím s pěti sopkami. Nalézá se zde také mnoho horkých pramenů a lázní onsen.
    Akita je zemědělskou prefekturou soustřeďující se na produkci rýže. Název Akita znamená v překladu "podzimní rýžové pole". Kromě rýže je prefektura Akita také známá produkcí rýžového vína sake, jehož spotřeba je zde nejvyšší v Japonsku. Světově známé je zdejší plemeno psů, které je pojmenované po této prefektuře – akitainu.
    Mezi vyhlášené produkty prefektury Akita patří ústřice, jejichž hlavní sezóna začíná v květnu a končí v srpnu. Mezi vyhlášené speciality podzimu patří nejrůznější druhy vařených ingrediencí podávaných s rýží tzv. nabe なべ. Nejvyhlášenější je Kiritanpo-nabe.
    Každoročně se od 3. do 6. srpna se v prefekturálním městě Akita koná slavnost luceren nazvaná Akita kantó 秋田竿灯. Při této slavnosti procházejí ulicemi průvody, při nichž statní jedinci nesou na čele až 12m vysoké bambusové tyče, na kterých je zavěšeno až 46 luceren. Kořeny této velkolepé a turisty navštěvované slavnosti sahají až do 18. století.
    31. prosince ve městě Oga koná zvyklost Namahage 生剥, která je podobná našemu Mikulášovi. Příbytky ve městě obcházejí démoni a strašej zlobivé děti. Rodiče ujišťují démony, že děti jsou hodné a odměňují je drobnými dary.
    V roce 1997 spojila Tokio a prefekturální město Akita trať rychlovaku šinkansen, nazvaná Akita šinkansen.

Mapa prefektury Akita
Slavnost Akita kantóStránky slavnosti Akita Kantó www.kantou.gr.jp.cz

  • Symbol pref. Akita
  • Šinkansen Akita
  • Kiritanpo-nabe
  • Pohoří Širakami
  • Slavnost Akita Kanto
  • Slavnost Akita Kanto
  • Národní park Hačimantai
  • Namahage
Reklama