Aomori 青森 Japonsko - přehled

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou

Aomori 青森

B2a;Aomori 青森県

Prefekturální město: Aomori 青森
Velikost prefektury: 9,606 km²
Počet obyvatel: 1,5 mil
Hustota obyvatel: 154 / km²
Ptákem prefektury: labuť; lat.: cygnus bewickii
Rybou prefektury: platýz; lat.: hippoglossus hippoglossus
Stromem prefektury je zeravinec japonský; lat.: thujopsis dolabrata
Květem prefektury je květ jabloně; lat.: malus domestica
Internetové stránky: http://www.pref.aomori.lg.jp/

    Prefektura Aomori se nalézá na severní části ostrova Honšú a patří do oblasti Tóhoku. Od ostrova Hokkaidó dělí prefekturu Aomori průliv Cugaru. Aomori má stejně jako ostrov Hokkaidó přístup jak k Japonskému moři, tak k Tichému oceánu. Severní číst této prefektury je rozdělena na dva velké poloostrovy: východní poloostrov Šimokita a západní poloostrov Cugaru. Mezi nimi se nachází záliv Mucu. Na jihozápadě Aomori sousedí s prefekturou Akita a na jihovýchodě s prefekturou Iwate.
    Klimaticky se Aomori řadí mezi chladnější japonské prefektury. Na 66% území se nacházejí lesy. Zalesněné pohoří Širakami, které se nalézá na rozhraní prefektury Aomori a Akita bylo zapsáno mezi biosférické rezervace UNESCO.
    Prefektura Aomori je zemědělskou prefekturou. Mezi japonskými prefekturami jí patří prvenství v pěstování jablek a česneku. Mezi ostatní významné plody patří také třešně, wasabi, hrušky aj.
    Okolní moře je bohaté na ryby a ostatní mořské živočichy, proto se Aomori řadí mezi prefektury s nejrozvinutějším rybářským průmyslem. Vyhlášené jsou například zdejší mušle sv. Jakuba.
    Mezi nejvýznamnější zdejší turistické památky patří hrad Hirosaki, pohoří Širakami. Pohoří Širakami bylo zapsáno mezi biosférické rezervace UNESCO. Mezi Japonci je také známý kraj Cugaru, který se nalézá v severozápadní části prefektury. Tento kraj proslavil japonský spisovatel Dazai Osamu, který zkde žil a tvořil.

    Od 2. do 8. srpna se ve městě Aomori každoročně koná slavnost Nebuta, na kterou přijíždí mnoho turistů. Při této slavnosti jsou v průvodu za doprovodu hudby a tance taženy velké svítící alegorické figury.
    11.3. 2011 zasáhlo východní oblast Tóhoku nejslilnější zemětřesení v moderních japonských dějinách. Postižené bylo celé východní pobřeží Japonska. Pobřeží prefektur Mijagi宮城県Fukušima 福島県Aomori 青森県 a Iwate 岩手県 bylo zdevastované cunami. Při této katastrofě zmizely z povrchu země celé vesnice a čtvrti měst.Mapa prefektury Aomori


Slavnost Nebuta

  • Symbol Aomori
  • Hrad Hirosaki
  • Hrad Hirosaki
  • Hrad Hirosaki
  • Mušle sv. Jakuba
  • Muzeum Kokeši
  • Slavnost Nebuta
  • Slavnost Nebuta
  • Slavnost Nebuta
Reklama