hledat
Návazné odkazy
Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou
Šizuoka 静岡
Prefekturální město: Šizuoka 静岡Velikost prefektury: 7 779 km²
Počet obyvatel: 3,8 mil.
Hustota obyvatel: 487 / km²
Ptákem prefektury je leskovec japonský; lat.: terpsiphone atrocaudata
Stromem prefektury je oliva libovonná; lat.: osmanthus fragrans var. aurantiacus
Květinou prefektury je azalka; lat.: rhododenron
Internetové stránky: www.pref.shizuoka.jp
Prefektura Šizuoka se nachází ve střední části ostrova Honšú a patří do oblasti Čúbu. Prefektura Šizuoka sousedí na severu s prefekturou Jamanaši a Kanagawa, na západě s prefekturou Aiči a Nagano. Jižní hranici tvoří pobřeží s Tichým oceánem, nalézá se zde poloostrov Izu a Šizuocký záliv. V severní části prefektury se také nalézá jihozápadní polovina hory Fudži 富士 a páté největší japonské jezero Hamanako 浜名湖.
Většina prefektury je orientována jižním směrem, čímž je také určeno klima této prefektury, které patří mezi nejteplejší na celém ostrově Honšú. Letní průměrné denní teploty dosahují dvaceti sedmi stupňů celsia. Nejnižší zimní denní teploty se pohybují okolo sedmi stupňů.
Význam prefektury podtrhuje fakt, že se nalézá v polovině cesty Tókaidó 東海道, která již více jak 400 let spojuje nejvýznamnější japonské metropole Tokio, Kjóto a Ósaku. A tak již v dávných dobách byla Šizuoka důležitým centrem obchodu a kultury. Mnoho dřevotisků s motivy hory Fudži nebo ze života na stezce Tókaidó čerpá své náměty ze šizuockého prostředí. Historicky se Šizuoka proslavila především tím, že zde vyrůstal, měl domovský hrad a byl pohřben Tokugawa Iejasu, jeden ze sjednotitelů Japonska.
Dnešní Šizuoka je především proslavena čajem. Čajové keře lemují četné cesty a silnice této prefektury. A proto není divu, že se v této prefektuře vyprodukuje 50 % japonského čaje, cca 46 000 tun především zeleného čaje senča 煎茶. Kromě čaje je Šizuoka proslavená také vodními melouny, japonským křenem wasabi a v neposlední řadě také mandarinkami, jejichž různé druhy zde zrají téměř celý rok. Na svazích mezi městy Šizuoka a Šimizu se ve fóliovnících pěstují jahody. V lednu, když dozrávají jsou proto zdejší svahy cílem mnoha turistů.
K Šizuoce neodmyslitelně patří scenérie hory Fudži ,o kterou se na půl dělí s prefekturou Jamami. Velmi známý je také poloostrov Izu, který je kromě nádherné přírody hlavně proslavený horkými prameny a lázněmi onsen.
Vzhledem k hojným pramenům při úpatí Fudži vyrostlo v této oblasti množství průmyslových podniků, především pak papíren, které vyrobí mj. téměř polovinu japonského záchodového papíru. Kromě toho se v této prefektuře produkuje většina japonských konzervovaných tuňáků, klimatizačních zařízení a plastických modelů. Zajímavým primátem také je 100% produkce pianin v Japonsku.