Zemětřesení a cunami<BR> Džišin 地震 Cunami 津波 Japonsko - přehled

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku




Vaše doporučení je naší odměnou

Zemětřesení a cunami
Džišin 地震 Cunami 津波



    Japonsko se nachází na rozhraní tří zemských desek - filipínské, euroasijské a severoamerické (pacifické). Protichůdný pohyb jednotlivých desek a množství sopek (67 aktivních) je příčinou velké seizmické aktivity na celém japonském území. K větším otřesům dochází v Japonsku jednou měsíčně. Otřesy, které po sobě zanechají větší materiální škodu, se vyskytují jednou až dvakrát do roka a k tzv. katastrofálním zemětřesením dochází pak jednou za 50 let.
    Nejničivější zemětřesení zasáhlo oblast Tokia 1. 9. 1923, vyžádalo si 143 000 obětí. Každoročně se při výročí tohoto zemětřesení koná celojaponský den nácviku chování při zemětřesení a opatření minimalizující následky zemětřesení.
    Velké zemětřesení nazvané Hanšin-Awadži daišinsai 阪神淡路大震災zasáhlo 17.1. 1995 prefekturu Hjógo, především město Kóbe a vyžádalo si 5 256 obětí. Poslední a zároveň v moderních japonských dějinách největší zemětřesení zasáhlo Japonsko 11.3. 2011 východní část oblasti Tóhoku. Zemětřesení dosáhlo síly 9 M (magnituda).
    Podle propočtů seizmologů by v nejbližších letech mělo velké zemětřesení zasáhnout oblast Tókai 東海 - východního pobřeží Japonska, hlavně prefektury Šizuoka, Aiči a Mie.

Znázornění zemských desek


   
    Se seizmickou činností je spojen i výskyt přívalových vln cunami 津波. Japonské slovo cunami (anglicky tsunami) se také stalo mezinárodním termínem pro tento jev. Cunami zasahují japonské pobřeží poměrně často. Proto je japonské obyvatelstvo po každém větším otřesu vzápětí informováno prostřednictvím masmedií o pravděpodobnosti výskytu cunami. Na pobřeží a okolo koryt řek se nacházejí výstražné tabulky. Na mnoha místech jsou vybudované valy, které by případně zmírnily dopady těchto vln. Japonskou většinovou zástavbu zlikvidují cunami o výšce přesahující 2 metry V Japonsku výskyt vln cunami nemusí být bezprostředně spojen se seizmickou činností v Japonsku nebo v jeho okolí. Vlny, které byly až 6 m vysoké pustošily japonské pobřeží v roce 1960 po zemětřesení v Chile. Tyto cunami zasáhly Japonsko 22,5 hodin po otřesech a zabily zde 142 lidí. Podobná, ale o mnoho menší vlna cunami zasáhla Japonsko také po zemětření které zasáhlo Chile v únoru 2010.
    Asi největší cunami zasáhla Japonsko v roce 1896, výška vlny dosáhla 38,2 metrů a zabila okolo 22 000 lidí.
    K velké katastrofě došlo v roce 1993, kdy vlna vysoká 30 metrů zasáhla pobřeží Hokkaida a zabila 198 lidí. Poslední masově devastující cunami doprovázela východojaponské zemětřesení, které postiho oblast severovýchodní část ostrova Honšú 11.3. 2011. Cunami pustošila hlavně východní pobřeží oblasti Tóhoku. Tato cunami dosahovala místy výšky až 39 metrů a zabila okolo 25 000 lidí. Více viz: Východojaponské zemětřesení 2011.

Informace o seizmické činnosti naleznete na stránkách: www.tenki.jp

Eliášová, B. M. : V Japonsku v dobách dobrých i zlých: Za hrůz zemětřesení 1923.
http://www.youtube.com/watch?v=gluWVySBVOU

Reklama