Lázně – Onsen 温泉 Japonsko - přehled

Navigace

hledat

Návazné odkazy


Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou

Lázně – Onsen 温泉    Velký znalec Japonska a jeho kultury Basil Hall CHAMBERLAIN (1850 – 1935) konstatoval: "Čistota je jeden z mála jedinečných projevů japonské civilizace. Většina ostatních má své kořeny v čínské kultuře, ne však japonský způsob koupání."
    Japonsko se nachází v tektonicky nejaktivnější oblasti na světě, proto se na celém území Japonska nachází bezpočet horkých minerálních pramenů. Tento fakt zřejmě zformoval specifický přístup Japonců ke koupání a lázeňsví.
    Princip japonského koupání totiž nespočívá v očistě těla, ale hlavně v regeneraci těla. Japonci se před tím než si vlezou do vany, osprchují, ve vaně či bazénku relaxují. Japonská tradiční koupelna se tedy skládá ze sprchového koutu a z vlastní vany. Sprchový kout slouží k omytí a je často vybaven stoličkou, protože Japonci se rádi sprchují vsedě. Japonská vana se nazývá ofuro お風呂a je hlubší a kratší než vana používaná u nás. Dříve se vany vyráběly dřevěné a kovové. Kovové se ohřívaly tak, že se topilo přímo pod nimi jako pod kotlíkem. Do dřevěných se horká voda nalévala.
    V současnosti se používá k výrobě van téměř výhradně akrylát. Většina van je vybavená ohřevem vody, modernější vany disponují ohřevem elektrickým, dříve byl spíše rozšířen ohřev plynem. Je obvyklé, že horká voda v ofuru postačí pro celou rodinu.


    Původně existovaly lázně veřejné a teprve postupem doby se lázně staly součástí každé domácnosti. Přesto ani společné láznění v Japonsku nevymizelo, spíše naopak. V Japonsku jsou hojně rozšířené lázeňské komplexy různé velikosti. Kromě toho většina hotelů disponuje velkým společným prostorem ke koupání, kde Japonci relaxují. Nacházejí-li se lázně pod širým nebem, tak se nazývají rotenburo 露天風呂. V hotelích a velkých tradičních lázních je prostor rozdělen na mužský a ženský, v lázních se totiž všichni koupou nazí. V horách a odlehlých koutech Japonska můžeme narazit na společné lázně. Mezi nejznámější japonské lázeňské oblasti patří poloostrov Izu, západní část Kjúšú, pref. Akita aj. Horké prameny se totiž vyskytují v každé prefektuře.

  • Rotenburo
  • Rotenburo
  • Horské lázně
  • Opice v horkých pramenech
  • Opice v horkých pramenech
Reklama