hledat
Návazné odkazy
Čas v Japonsku
Vaše doporučení je naší odměnou
Hjógo 兵庫
Prefekturální město: Kóbe 神戸Velikost prefektury: 8 393 km²
Počet obyvatel: 5,6 mil.
Ptákem prefektury je čáp bílý; lat.: ciconia ciconia
Stromem prefektury je skořicovník kafrovník; lat.: cinnamomum camphora
Květinou prefektury je chryzantéma japonská; lat.: chrysanthemum japonense
Internetové stránky: www.pref.hyogo.jp
Prefektura Hjógo se nalézá v západní části ostrova Honšú v oblasti Kinki. Hjógo sousedí na západě s prefekturami Okajama a Tottori, na západě s velkoměstskými celky Kjóto a Ósaka 大阪市. Prefektura Hjógo má přístup jak k vnitřnímu moři na jihu, tak i k Japonskému moři na severu. K prefektuře také naleží ostrov Awaji, který se nalézá ve vnitřním moři a mosty propojuje Honšú a Šikoku.
Hjógo je především průmyslovou prefekturou. Ale i zde hraje zemědělství a rybářství důležitou úlohu. Průmysl se soustředí v nížině podél jižního pobřeží. Jsou zde zastoupeni giganti japonského těžkého průmyslu. Kawasaki, Kóbe Steel, Mitsubishi aj. Prefekturální město Kóbe je přístavním městem. Zdejší přístav byl otevřený k obchodu již v roce 1868 a patří k nejvýznamnějším japonským přístavům. Kóbe bylo výrazně poškozené velkým zemětřesením v roce 1995. Toto zemětřesení nazvané Hanšin-Awadži daišinsai 阪神淡路大震災 bylo největší japonskou katastrofou druhé poloviny 20. Století, vyžádalo si 5 256 obětí. Obnova zničeného Kóbe trvala pět let.
V severní části prefektury Hjógo se nalézají jedny z nejstarších japonských tradičních lázní – lázně Arima. Tyto lázně a další lázeňská místa, jako Kinosaki, Jumura jsou vyhlášeným turistickým cílem obyvatel Ósacké aglomerace.
V jižní části prefektury se nachází nejznámější japonský hrad Himedži, který patří k jedné z nejnavštěvovanějších japonských památek.
V centrální části prefektury poblíž městečka Ikuno se ve středověku nacházely významné doly na stříbro. Dodnes zde zbylo mnoho památek z období rozkvětu spojeného s těžbou stříbra.