Kurilské ostrovy クリル列島
Před skončením druhé světové války sovětská armáda obsadila ostrovy Etorofu 択捉, Kunaširi 国後, Šikotan 色丹 a souostroví Habomai 歯舞. Tyto ostrovy leží severně od ostrova Hokkaidó 北海道 a od té doby jsou okupovány, nejprve Sovětským svazem a nyní Ruskem. Japonská svrchovanost nad těmito ostrovy byla potvrzena na mírové konferenci v San Francisku v roce 1951. Závěry této konference však tehdejší Sovětský svaz neuznal a nepodepsal. Sovětské satelity Československo a Polsko závěry této konference rovněž nepodepsalo. Ostatních 48 států z 51 zůčastněných závěry konference podepsalo. Se závěry konference ze San Franciska se ztotožňuje i Evropský parlament, který v roce 2005 vyzval rezolucí Rusko k navrácení okupovaných území.
Po demokratizaci Ruska se otázka tzv. Severních teritorií Japonska dostala i v Rusku do širšího povědomí. V době prezidentování Gorbačova v Rusku došlo k několika setkáním na různých úrovních, kde se tento problém zatím neúspěšně řešil. Zatímco v současné době Japonsko podmiňuje svou širší ekonomickou pomoc Rusku navrácením těchto ostrovů, v Rusku je případné navrácení velmi zpolitizováno. Napjatou situaci vyostřil prezident Ruska Medvěděv návštěvou ostrova Kunaširi na podzim 2010.
V teritoriálních vodách těchto ostrovů došlo několikrát k velmi vypjatým situacím, z nichž některé končily střelbou po japonských rybářích, kteří nesou okupaci těchto ostrovů a přilehlého moře bohatého ryby zvláště těžce. Od roku 1981 se v Japonsku 6. leden připomíná jako den Severních teritorií.
Mapa Kurilských ostrovů